2018 Annual Conference Agenda

2018 Annual Conference Sister Cities International

Agenda is subject to change

  • Tuesday, July 31

    9 a.m. – 3 p.m. Optional Tours

    5:30 p.m. – 7 p.m. Volunteer Orientation Meeting, Conference Room 1

  • Wednesday, August 1

    8:30 a.m. – 11:30 a.m. State Representative Meeting, Conference Room 6

    9:00 a.m. – 10:00 a.m. Annenberg Task Force Meeting, Conference Room 1

    10:30 a.m. – 11:30 a.m.  HR Subcommittee, Conference Room 1

    9 a.m. – 3 p.m. Optional Tours

    10:30 a.m. – 6 p.m. Registration

    11 a.m. – 1 p.m. Executive Committee Meeting

    12 p.m. – 1:30 p.m. Mayor’s Leadership Council Luncheon

    2 p.m. – 3 p.m. Global Awareness Committee Annual Scheduling Meeting, Conference Room 6

    2 p.m. – 3 p.m. Strategy & Programs Committee, Conference Room 1

    3:30 p.m. – 4:30 p.m. Membership Committee and Lapsed Member Task Force Meeting, Conference Room 6

    3:30 p.m. – 4:30 p.m. Fund Development Committee, Conference Room 1

    5 p.m. – 6 p.m. German Task Force Meeting, Conference Room 6

    5 p.m. – 6 p.m. Finance & Investment Committee, Conference Room 1

    7 p.m. – 9 p.m. Honorary Board Dinner (Invite-Only)

  • Thursday, August 2

    7 a.m. – 6 p.m. Registration

    7 a.m. – 8 a.m. Continental Breakfast

    8 a.m. – 11:30 a.m. Next Generation Track Morning Sessions

    • Foodies and First Class
    • “The Modern-Day Gold Rush:” Cannabis as an Emerging Enterprise
    • The “X” Factor: Young Women in Entrepreneurship Roles

    8 a.m. – 11:30 a.m. Silk Road Track Morning Sessions

    • Aral Sea Crisis and the Belt and Road Initiative (Part 1)

    9 a.m. – 10 a.m. Governance Committee, Conference Room 6

    11:30 a.m – 1:00 p.m. Luncheon featuring Keynote Speaker Derran Moss, Humanitarian Affairs Officer, United Nations

    12:30 p.m. – 1:30 p.m. Chair Emeritus Council Luncheon, Regency Club, 2nd Floor (By Invitation)

    1:30 p.m. – 2:30 p.m. Executive Committee Meeting, Conference Room 6

    1:30 p.m. – 4:00 p.m. Next Generation Track Afternoon Sessions

    • 1:30 p.m. – 2:30 p.m. Sports Diplomacy Component
    • 2:40 p.m. – 3:40 p.m. Youth Dreamers Component

    1:30 p.m. – 4 p.m. Silk Road Track Afternoon Sessions

    • Aral Sea Crisis and the Belt and Road Initiative (Part 2)

    3 p.m. – 5:30 p.m. Board of Directors Meeting, Conference Room 6

    5:30 p.m. – 7:30 p.m. Invite-Only Global Leaders Circle Reception at Anschutz Medical Center, 13001 E. 17th Place, Building 500  (transportation provided)

  • Friday, August 3

    7 a.m. – 6 p.m. Registration

    7 a.m. – 8 a.m. Continental Breakfast, Aurora Foyer

    7 a.m. – 8 a.m. First Time Attendees Orientation/Cities Seeking Cities Networking, Aurora Ballroom 1

    9 a.m. – 10:15 a.m. Opening Flag Ceremony at Aurora City Hall, 15151 E. Alameda Parkway (transportation provided)

    11:00 a.m. – 11:30 a.m. Networking with Award Winners: “Meet & Greet,” Conference Room 6

    11:30 a.m. – 12:45 p.m. Luncheon featuring Keynote Speaker John Thon Majok, Senior Program Analyst, Global Sustainability and Resilience Program, The Wilson Center, Aurora Ballroom 1 & 2

    1 p.m. – 4 p.m. Smart Cities Workshops

    • 1 p.m. – 2:15 p.m. Mountain Cities, Aurora Ballroom 3
    • 1 p.m. – 2:15 p.m. Art & Musical Diplomacy “Musical Bridges,” Aurora Ballroom 4
    • 1 p.m. – 2:15 p.m. Smarter, More Resilient Cities, Conference Room 2
    • 2:30 p.m. – 4 p.m. India’s Smarter Cities, Aurora Ballroom 3
    • 2:30 p.m. – 4 p.m. Human Face of Cities Leading the Way, Aurora Ballroom 4
    • 2:30 p.m. – 4 p.m. Virtual Collaboration and Cyber Security, Conference Room 2

    2:00 p.m. – 3:30 p.m. Candidates Forum, Conference Room 1

    2:30 p.m. – 5 p.m. Annual Business Meeting & Elections, Aurora Ballroom 1 & 2

    5:30 p.m. – 7:30 p.m. City Welcome Reception at Stanley Marketplace, 2501 Dallas Street, The Hangar Room (transportation provided)

  • Saturday, August 4

    7:30 a.m. – 3 p.m. Registration

    7 a.m. – 8 a.m. New Board Orientation, Conference Room 1

    7:30 a.m. – 9 a.m. Continental Breakfast, Aurora Foyer

    8 a.m. – 9 a.m. Foreign Diplomatic Corps Panel, Aurora Ballroom 1 & 2

    9 a.m. – 10:10 a.m. Global Awareness Panel, Aurora Ballroom 1 & 2

    10:15 a.m. – 11:15 a.m. Country Representative Interactive Roundtables, Aurora Ballroom 3 & 4

    11:30 a.m. – 1:20 p.m. Luncheon featuring Keynote Speaker and Sister Cities “How To’s” Networking, Aurora Ballroom 1 & 2

    1:30 p.m. – 3:20 p.m. Fast Track Sessions

    • 1:30 p.m. – 2:20 p.m. Diplomatic Mission to D.C., Conference Room 2
    • 1:30 p.m. – 2:20 p.m. Killer Presentations, Conference Room 3
    • 1:30 p.m. – 2:20 p.m. Knock Their Socks of Sports, Conference Room 8
    • 1:30 p.m. – 2:30 p.m. Stevens Initiative Session, Conference Room 6
    • 2:30 p.m. – 3:20 p.m. Development in Action, Conference Room 2
    • 2:30 p.m. – 3:20 p.m. Leveraging Your Own Community, Conference Room 3
    • 2:30 p.m. – 3:20 p.m. The Nuts and Bolts of a City’s Economic Development – Why It Matters to You, Conference Room 8

    4 p.m. – 5:30 p.m. Youth Leadership Summit Final Simulation & Closing Remarks, Aurora Ballroom 3 & 4

    5:30 p.m. – 6:30 p.m. Global Leaders Circle (VIP invite-only) Cocktail Reception, West Terrace

    6 p.m. – 7 p.m. General Cocktail Reception, Aurora Foyer

    7 p.m. – 10 p.m. Lou Wozar Annual Awards Dinner and Gala, Aurora Ballroom 1,2,3, & 4

    • Featuring Duane Moore of the Mogollon Band, Tempe, Arizona, singing “Making a World of Difference” and other musical artists
  • Sunday, August 5

    8 a.m. – 9 a.m. Chair Emeritus Breakfast (By Invitation), Regency Club, 2nd Floor

    9:15 a.m. Board Group Photo, Conference Room 6

    9:30 a.m. – 12 pm Board of Directors Meeting, Conference Room 6

Download the Agenda